Väestöliiton sisarjärjestöön hyökätty Turkissa: työntekijöitä pidätetty ihmisoikeuksien puolustamisen vuoksi
Väestöliitto tuomitsee jyrkästi kattojärjestömme Kansainvälisen perhesuunnittelujärjestöjen liiton IPPF:n kumppanijärjestön Kaos GL:n ja 15 muun sateenkaarijärjestön aktivistien pakkopidätykset, jotka tapahtuivat 12.-13. syyskuuta eri puolilla Turkkia.
Poliisioperaation aikana viranomaiset tekivät ratsioita aktivistien koteihin ja Kaos GL:n toimitiloihin. Tämän seurauksena kaikki yhdistyksen hallituksen jäsenet sekä muita työntekijöitä pidätettiin ja Kaos GL:n verkkosivusto estettiin.
Väestöliitto näkee nämä toimet tarkoituksellisena yrityksenä heikentää ja vaientaa järjestöjä, jotka tekevät tärkeää työtä sateenkaariyhteisöjen tukemiseksi ja puolustamiseksi Turkissa. Nämä eivät ole vain yksittäistapauksia, vaan ne ovat osa laajempaa toimenpidekokonaisuutta, jonka tarkoituksena on rajoittaa sateenkaari-hmisten ja kansalaisyhteiskunnan toimijoiden näkyvyyttä, osallistumista ja järjestäytymiskykyä. Viime vuosina tämä on näkynyt muun muassa Pride-tapahtumien rajoituksina, aktivistien pidättämisinä, seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin liittyvän sisällön sensurointina sekä tasa-arvoa ja ihmisoikeuksia ajavien järjestöjen painostamisen lisäämisenä.
Näiden toimien tavoitteena ja seurauksena on kansalaisyhteiskunnan toimintavapauksien kaventaminen, yhdistymis- ja sananvapauden heikentäminen sekä pelon ilmapiirin luominen aktivisteille ja heidän edustamilleen yhteisöille. Kyseessä ei ole pelkästään hyökkäys sateenkaarijärjestöjä vastaan vaan se on hyökkäys demokraattisia vapauksia, ihmisarvoa ja kansalaisyhteiskuntaa vastaan. Mikään järjestö ei saisi joutua rangaistuksen kohteeksi siitä, että se tarjoaa välttämätöntä tukea, palveluja ja edunvalvontaa yhteisölleen.
“Olemme järkyttyneinä seuranneet sisarjärjestöömme kohdistuneita hyökkäyksiä Turkissa. Kyse ei ole vain yksittäisiin järjestöihin tai aktivisteihin kohdistuvista toimista, vaan vakavasta hyökkäyksestä Turkin sateenkaariyhteisöä ja koko kansalaisyhteiskunnan toimintavapautta kohtaan.
Turkin viranomaisten on välittömästi lopetettava nämä toimet, vapautettava ihmisoikeustyönsä vuoksi pidätetyt ja turvattava kansalaisyhteiskunnan järjestöille mahdollisuus toimia vapaasti ilman pelkoa vainosta tai painostuksesta. Näille toimille ei ole mitään oikeudellista perustaa”, Väestöliiton toimitusjohtaja Tiina Ristikari korostaa.
Väestöliitto vaatii, että Suomen hallitus tuomitsee Turkin hallituksen toimet ja ottaa turkkilaisten ihmisoikeus- ja sateenkaariaktivistien tilanteen määrätietoisesti esille Turkin kanssa. Suomen tulee käyttää kaikkia käytettävissään olevia keinoja painostaakseen Turkkia vapauttamaan välittömästi kaikki ihmisoikeustyönsä vuoksi pidätetyt sekä varmistamaan heidän oikeutensa oikeudenmukaiseen oikeusprosessiin.
Lue tästä linkistä IPPF:n kannanotto aiheeseen.